Doğum çantasında olması gerekenler

Gebeliliğin son vakitlerinde en ehemmiyetli şeylerden biri sağlık kurumu çantasıdır. Hastanelerin prosedürleri değişiyor kimi hastaneler bebeklere hep kendi kıyafetlerini giydiriyorlar, asıl ehemmiyetli olan bebekle alakalı olarak çıkışta ne giyeceğini ayarlayıp, ona göre bir şey almanız ehemmiyetli. Doğum çantası (doğum valizi) hazırlamak için 32. hafta idealdir. 32. haftadan itibaren artık her an doğuma hazır olmanız gerekmektedir. Doğumdan sonra solan cildinizi biraz olsun canlandırmak için yanınızda birkaç makyaj malzemesi götürebilirsiniz. Hastaneden çıkarken giyeceğiniz kıyafeti de kesinlikle düşünün.

Hastane çantasında olmasa gerekenler;

  • Emzirme sonrası gaz çıkarırken koymak için omzunuza, ağzını onun güzel güzel silmek için tülbent veyahut ağız bezi ile rahat edersiniz.
  • Çıkarken üstüne örtmeniz açısından veya hastanede de örtmek isterseniz bir battaniyesi. Hastaneler genelde sıcak olması nedeniyle çıkış hatıranda üşümemesi ve aşırıcı sıcaktan soğuğa çıkmaması ehemmiyetlidir.
  • Bir kaç tane tulum ve badi yanınıza alınız. Olmazsa olmaz resimlik tatlı bir şapkası ve yeniden bir tane küçük bebek önlüğü.
  • Alt değiştirmek için alt değiştirme bezi, ıslak mendil ve bebek bezi ehemmiyetlidir.
  • Annenin bakımı da ehemmiyetli; diş fırçanız, sabununuz varsa öyle şeyleriniz onları yanınıza almanız ehemmiyetli. Emzirirken rahat edebileceğiniz kıyafeti giymeniz.Hem de bunu bütün emzirme müddeti içinde size bilhassa tavsiye ederiz rahat edersiniz.
  • Sağlık kurumu içinde rahat etmek hesabına; emzirme sütyeni, gecelik ve sabahlık takım olarak alınabilir. Konuklar, akrabalarınız, arkadaşlarınız, sevdikleriniz sizi ziyarete geleceklerdir bu sebeple rahat olabilmek adına ehemmiyetlidir. Bol bol rahat çoraplar alın üşütmeyin.
  • Hatıra yazmak severler için ve kendiniz biraz not almak istiyorsanız, bebeğinizle alakalı kağıt ya da defter ve kalem.
  • Emzirmeye başlayınca göğüs ucunu savunmak için pedler, savunucu başlık ve kremler meme sıhhati açısından ehemmiyetlidir.

Yeni doğan bebek alışverişi

Özellikle ilk annelikteinsan çok özeniyor, çok heyecanlanıyor fakat unutmayın ki sonradan arkabalardan, arkadaşlardan, yakın etraftan çok fazla armağan geliyor. O yüzden bir takım temel ihtiyaçlarını aldıktan sonra biraz bekleyin. O armağanlara göre kendinizi ayarlayın ve armağanları genelde değiştirme kartıyla getirdikleri için gidip, anne olarak istediğiniz ve ihtiyacınız olan çevirebiliyorsunuz.

Bir ikincisi yakın etrafınıza kesinlikle ihtiyaçlarınızı söyleyin.Zira onlarda ne alacaklarını bilmiyorlar.Siz de diyin ki “N’olur bana şunu, bunu alın.”yada onu almadım diye belirtin.Şayet ikinci, üçüncü çocuklarsazaten diğer, ilk bebeklerden kalan giyecekler oluyor. Kuzenlerden, akrabalardan, yakın arkadaşlardan gelenler oluyor. Mutlaka onları da şöyle önünüze seriniyi vaziyette olan, sıhhatli, temiz olanları ayırıp onları yeniden kullanabilirsiniz.

Alışverişinizi veya bütün derlemeyi yaptıktan sonra da bütün bunların bir bebek şampuanı veya bebek deterjanıyla iyice yıkanması ve hazır olması da ehemmiyetli. Bir de bebeklerin eşyalarını çok almamaktaki ehemmiyetli bir noktada bebeğinizin ne kadar çıkacağını bilmiyorsunuz, kıyafetler küçük kalabilir boşuna giyilmemiş kıyafet kalmasın. Alınan ve armağan gelen eşyaları kıyafetlerini  bir bebek şampuanıyla yıkayınız ve daha sonra kullanımına dikkat ediniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir