Yeni doğan bebekte gaz çıkartma yöntemi (YOGA)

Yeni doğan bebeklerde ilk aylardan başlayan ve ilk aylarında ebeveynler için kabus olan gaz problemi ve gaz oluşumu bebeklerin karşılaştıkları yaygın bir sorundur. Emzirmek veya beslemek mama ile beslemekle bilikte hava yutan bebeklerde sürekli ağlama, kabızlık, şişmiş karın ve uykusuz dönemlerde bile gaza neden olur. Burada ki acı elma yağı yazımızda hem destekleyici yağdan hemde nelerin gaz yapabileceğinden bahsetmiştik. Gaz olan bebeklerde egzersiz yani bir nevi yoga yapmak onları tüm ilaçlardan daha çok rahatlatacaktır. Henüz sindirim sistemleri tam çalışmaması sebebiyle gaz ilk ay kadar bu sorun devam etmektedir.

Bebeklerde YOGA’nın gaza faydası nedir?

Yoga kendi başına yeni doğan bebeklerde gaz sorunlarını hafifletmetmez ve yarattığı sıkıntıdan tamamen uzaklaştıramaz, sadece basit yoga egzersizleri ile gazın vermiş olduğu acının hafiflemesine yardımcı olur. Doğru ve düzenli yapılırsa bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimleri içinde çok yararlı olabilir. Yoga aynı zamanda yararlı olduğu gibi anne ve bebek içinde eğlencelidir.

Yoga bebekler için çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Bebekler yoga ve egzersiz hareketlerinde anne ya da babasına ihtiyacı vardır, ama burada kazanacağı esneklik ile ilerde de yoganın faydalarından yararlanmak adına bebeğe iyi bir sağlıksal yatırım olacaktır. Gaz çıkartma için yoga yetişkinlerde olduğu gibi yeni doğan bebeklerde de vücutlarını direnç ve dış dünyada engeller ve stres açısından çok faydalıdır. Yetişkin insanlarda olduğu gibi yeni doğan bebeklerde dış dünyadan etkilenmektedir. Bu sebeple gaz giderizi yapılan yoga egzersizleri stres, ağrı, vücut, zihin ve ruh enerji için harika bir yoldur. Ayrıca  karın kasları güçlendirir ve hareketli bebek olması sebebiyle kilo dengeli olur.

Bisiklet hareketi gibi basit yoga hareketleri sayesinde bebeğin sosyal becerileri artar ve ebeveynleriyle de ilişki kurar. Yukarıda belirtildiğimiz gibi yoga hareketleri yapan bir çok bebeğin gaz sorunları çözecektir, böylelikle daha uzun ve daha tatmin edici bir uyku sağlayacakları gibi daha mutlu ve huzurlu olacaklardır.

En meşhur ve rahatlatıcı gaz hareketi olan BİSİKLET hareketiyle çok kolay bir şekilde bebeğiniz gaz çıkartabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir