Kış daha bitmedi: Ihlamur çayının 4 faydası (video)

Karakış günler artık bitiyor ve havalar da ısınmaya başladı, fakat yinede mart gelmesiyle birlikte halen kolayca hasta olabiliyoruz. Bu sebeple kışın klasik ama en etkili çayı Ihlamur’un size 4 fayfasından bahsedeceğiz ve güzel sıcacık, sağlıkli bir Ihlamur çayı tarif vereceğiz. Ihlamur çaylarının içerisinde bulunan kimi maddelerin fazla tüketilmesi zarar veren olabilir. Bu yüzden aşırı nebat çayı tüketmemek ve demleme müddetine dikkat etmek gerekiyor. Bitki çaylarının fazla tüketilmesi sınucunda toksik tesir görülebilir. Bu yüzden günde 2-3 fincandan fazla nebat çayı içilmemesi gerekiyor. Fazla nebat çayı içmek bu arada tansiyon problemine de kapı aralayabiliyor. Bu arada nebat çaylarını 3-5 dakika demlemek
gerekiyor.

Soğuk Algınlığı İçin Ihlamur Çayı Tarifi;

Malzemeler;

 • 1 tutam ıhlamur
 • 1 adet elma kabuğu
 • 1 adet ayva kabuğu
 • 1 adet limon
 • 1 adet mandalina
 • 2 adet çubuk tarçın ve isterseniz 6 -7 adet karanfil

Soğuk Algınlığı İçin Ihlamur Çayı Tarifi Yapılışı;

Gribal ve boğaz enfeksiyonuna karşı muhteşem içecek. Kesinlikle nasihat ederim canlarım. Bütün malzemeyi dilimleyip çaydanlığa koyuyoruz. Üstüne 4- 5 bardak su ilave edip 1- 2 taşım kaynatıp demlemeye bırakıyoruz. Sonrada afiyetle içiyoruz ve kışın hastalıktan korunuyoruz.

Ihlamur çayının 4 faydası

 1. Ihlamur çayı her şeyden önce müthiş bir ateş dürücü ve
  terleticidir. Ayrı olarak anti mikrobik bir özelliği vardır. Bu sayede vücudu zehirli maddelerden arındırarak bağışıklık sisteminin güçlendirerek hastalıklarla daha kolay mücadele edilmesiniz sağlar.
 2. Ihlamur çayının içinde bulunan natürel fitoöstrojenler sayesinde bir hayli kadın hastalığını ortadan kaldırır. Gebelikte kullanabildiğini belirttiğim bu çay gebelikte oluşan ödemlerinde idrar söktürücü tesiri sayesinde vücuttan atılmasını sağlar. Yeniden gebelikte oluşan hazımsızlık, kabızlık ve mide yanması gibi yakıntılara de iyi geldiği bilinmektedir. Üstelik bunu yaparken hem anne için hem de bebeği için müthiş bir vitamin deposudur.
 3. Ihlamur çayının bir diğer faydası da uykusuzluk problemi yaşayanlar içindir. Ihlamur sinirleri yatıştırıp kişiyi deşarj olarak uykuya daha kolay geçmesini sağlar.
 4. Ihlamur çayının kadın hastalıklarına iyi geldiğini belirttik. Kadın sıhhatine diğer bir yararı da erken menopozu geciktirdiği ve menopoz döneminde yaşanılan sıkıntıları giderdiği bilinmektedir. Ayrı olarak kadınlarda yaşanılan adet düzensizliğini de gidermektedir. Bununla beraber yeniden kadınlarda çok sık görülen sistit hastalığını iyileştirici özelliğe sahiptir.

Ihlamur çayı tarifi video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir