Uyku düzeni için 6 özel bitki

Uyku hem psikolojik hem de fizyolojik olarak ihtiyacınız. Ancak uyku düzeniniz bozulduysa; uyuyabilmek sizin için karabasana dönmüş demektir. Uyku meselenizi çözmeden önce bu problemin neyden kaynaklandığını bilmeniz gerekiyor. Günlük hayatta yaşadığımız bir hayli sıkıntı uykusuzluğa kapı aralar. Genç veya yaşlı, zengin veya düşük gelirli demeden herkes ara ara uyku problemi yaşayabilir zira çağdaş hayatın getirdiği stresin bir neticesi olan uykusuzluk, ne yaş ne de gelir düzeyi ayırt eder.

Uykusuzluk hemen herkesin hayatının bir döneminde veyahut uzun vadeli olarak bir türlü çözüm bulamadığı bir problemdir. Uyku; fiziksel kuvvet, zihni faaliyetler, psikolojik vaziyet ve bağışıklığa kadar sıhhatimiz için hayati bir ehemmiyet taşır. Bu sebeple size yardımcı olabilmesi adına 6 adet bitki tavsiyemiz aşağıda ki gibidir; tabi ki bunların yan etkisi olabilir bu sebeple bir hastalığınız varsa doktora danışmanızı önemle rica ederiz.

Uyku düzeni için Melatonin

Melatonin, vücudunuzun natural olarak ürettiği bir hormondur; beyninize uyku zamanının yaklaştığını söyler. Bu hormonu üretme ve bırakma döngüsü günün zamanından tesirlenir – melatonin seviyeleri natural olarak akşamları yükselir ve sabahları düşer. Bu nedenle, melatonin destekleri, bilhassa jet lag gibi melatonin döngüsünün bozulduğu hallerde tanınmış bir uyku yardımı durumuna gelmiştir.

Dahası, birkaç çalışma melatoninin gündüz uyku niteliğini ve zamanını ilerlettiğini bildiriyor. Bu, bilhassa vardiyalı çalışanlar gibi gündüzleri uyumaya gereksinim duyan şahıslar amacıyla yararlıdır. Dahası, melatonin uyku sorunu yaşam sürdüren bireylerde genel uyku niteliğini artırabilmektedir. Melatonin destekleri, kısa süreler amacıyla kullanıldıklarında güvenilirdirler fakat şimdilik uzun vadeli emniyet konusu ile alakalı çok çok bilgi yoktur.

Uyku düzeni için Kediotu Kökü

Kediotu, Asya ve Avrupa tespit edilen yerli bir bitkidir. Kökü, kaygı, depresyon ve menopoz bulguları amacıyla süregelen olarak natural bir tedavi olarak kullanılır. Kediotu kökü ABD ve Avrupa’da en çok sarfedilen uyku ilacı bitkisel destekleri arasında yer alır.Bununla birlikte, çalışma neticeleri tutarsız kalabilmektadır. Örneğin, yakın tarihli iki yeni inceleme, yatmadan evvelce alınan 300-900 mg kediotu kökünün kendisine özgü uyku niteliğini artırabileceğini bildirmiştir.

Bununla birlikte, bu çalışmalarda gözlenen bütün ilerlemeler öznel olmuştur. İştirakçilerin beyin dalgaları ya da kalp atış sürati gibi uyku esnasında alınan objektif ölçümlerden ziyade, uyku niteliği algısına dayanıyorlardı. Ne olursa olsun, kekik kökünün kısa süreli alımı erişkinler amacıyla güvenilir gibi görünürken, baş dönmesi gibi az sayıda seyrek görülen yan tesiri de vardır. Kediotu kökünün arkasındaki objektif ölçümlerin olmamasına rağmen, yetişkinler kendilerini test etmeyi düşünebilirler. Bununla birlikte, emniyet, uzun süreli ve hamile ya da bebeklerini emziren kadınlar gibi özel popülasyonlarda tesiri belirsizdir. Kediotu kökü ile iligili “Kediotu Kökü Gevşeyip Uyumanıza Yardımcı Olur” okuyun.

Uyku düzeni için 6 özel bitki

Uyku düzeni için Magnezyum

Magnezyum, insan vücudundaki yüzlerce işlemde yer alan bir maddedir ve beyin fonksiyonu ve kalp sağlığı amacıyla mühimdir. Buna ek olarak, magnezyum zihin ve vücudun sakinleşmesine yardımcı olabilir, bu da uykuya dalmayı kolaylaştırır. Çalışmalar, magnezyumun rahatlatıcı tesirinin, kısmen, vücudunuzun uyku-uyanıklık döngüsünü yönlendiren bir hormon olan melatoninin üretimini planlama becerisi bağlı olma ihtimalini gösteriyor.

Magnezyum, aynı vakitte sakinleştirici tesiri olan bir beyin mesajcısı olan gama-aminobütirik asitin (GABA) beyin düzeylerini artırdığı görülmektedir. Çalışmalar vücudunizdeki yetersiz magnezyum düzeyinin sorunlu uyku ve uykusuzluk ile bağlantılı olma ihtimalini bildirmektedir. Öte yandan, destekleri alarak magnezyum alımınızı arttırmak, uykunuzun niteliğini ve sayısını optimize etmenize yardımcı olabilir. Bir çalışmada 46 katılımcıya, sekiz hafta süre ile günlük 500 mg magnezyum ya da plasebo(tesiriz ilaç) verdi. Magnezyum grubundaki şahıslar, genel olarak daha iyi uyku niteliğinden faydalandılar.Dahası, bu takımda kan düzeyleri yüksek melatonin ve renin, uykuyu düzenleyen iki hormona da sahipti. Bununla alakalı “Magnezyum ve Uyku Bozukluğu” okuyun.

Uyku düzeni için Lavanta

Lavantanın yatıştırıcı kokusunun uykuyu ilerlettiği düşünülmektedir. Birkaç çalışma, uyur iken evvelce 30 dakika süresince lavanta yağı kokusunun uyku niteliğini tedavi etmek amacıyla yeterli olma ihtimalini göstermektedir. Kadınlarda ve genç bireylere hafif uykusuzluğa maruz kalanlarda bu tesir bilhassa kuvvetli görünmektedir. Dahası, ihtiyar insanlar üstüne yapılmış ufak bir araştırma, lavanta aRomaterapisinin, konvansiyonel uyku ilaçları kadar potansiyel olarak daha az yan tesir gösterebileceğini bildirmektedir.

Lavanta aRomaterapisi güvenilir kabul edilse de, birtakım hallerde lavanta desteklerinin alımı mide bulantısı ve mide ağrısıyla bağlantılıdır. Ayrıca, lavanta desteklerinin uyku üzerindeki tesiri konusu ile alakalı sadece sınırlı miktarda bir çalışma bulunduğunu da belirtmek gerekir. Bu nedenle, kuvvetli neticeler çıkarmadan evvelce daha çok incelemeye gereksinim vardır.

Uyku düzeni için Çarkıfelek Bitkisi

“Passiflora incarnata” ya da “maypop” olarak da tanınan çarkıfelek, uykusuzluk amacıyla tanınmış bitkisel çaredir. Çarkıfeleğin uyku iletim tesiri hayvan çalışmalarında gösterilmiştir. Bununla birlikte, insanlardaki tesiri, tüketilen şekle bağlı görünmektedir. İnsanlarda oluşturulan bir çalışmada, çarkıfelek çayı ile maydanoz yapraklarından oluşturulan plasebo çayının tesiri karşılaştırıldı.

Katılımcılar, iki çay arasında bir hafta ara vererek, her bir çayı yatmadan bir saat evvelce bir hafta süresince içti. Her bir çay torbası 10 dakika süresince demlenmeye bırakıldı ve araştırmacılar, ölçümler yaptılar. Üç haftalık çalışmanın sonunda, objektif ölçümler iştirakçilerin uykudaki ilerlemeleri yaşamadığını gösterdi.

Bununla birlikte, uyku niteliğini öznel olarak değerlendirmeleri istendiğinde,çarkıfelek çayı haftasında maydanoz çayı haftasına kıyasla % 5 daha yüksek olarak not ettiler. Öte yandan, bir diğer çalışmada 1.2 gram çarkıfelek takviyesi, konvansiyonel uyku hapları ve plasebonun tesiri karşılaştırıldı. İncelemeciler çarkıfelek destekleri ile plasebo arasında hiçbir fark bulamamışlardı. Bu hususta daha çok çalışma gerekmektedir fakat yetişkinlerde çarkıfelek alımının genellikle güvenilir olduğunu belirtmek gerekir.

Uyku düzeni için Glisin

Glisin, sinir sisteminde mühim rol oynayan bir amino asittir. Son vakitlerde oluşturulan araştırmalar, uykunun iyileşmesine de yardımcı olma ihtimalini gösteriyor. Bunun nasıl işlediği tam olarak bilinmemekle birlikte, glisinin kısmen yatmadan beden sıcaklığını düşürmesi, uyku zamanının yaklaştığını düşündürüyor. Bir çalışmada, uykusuzluktan muzdarip olan katılımcılar yatmadan derhal evvelce 3 gram glisin ya da plasebo kullandı.

Glisin grubundaki şahıslar ertesi sabah daha az yorgunluk hissetti. Ayrıca, daha enerjik olduklarını belirttiler. Bir diğer çalışmada, uykusuzluktan muzdarip olan katılımcılardaki glisin tesiri araştırıldı. İncelemeciler, uyur iken beyin dalgalarını, nabzı ve soluk ölçümlerini aldılar.Uykudan evvelce 3 gram glisin kullanan katılımcılar plaseboyla karşılaştırıldığında objektif uyku niteliği ölçümlerini geliştirdiler.

Glisin destekleri ilaveten iştirakçilerin daha süratli uykuya dalmasına yardımcı oldu. Hap formunda glisin ya da suda seyreltilebilen bir toz olarak satın alabilirsiniz. Araştırmalara göre, günde 31 gramdan daha az alabilmek güvenilir görünüyor, fakat daha çok çalışma gerekiyor. Glisini, kemik suları, et, yumurta, kümes hayvanları, balık, fasulye, ıspanak, lahana, muz ve kivi gibi gıda maddelerinden varlıklı yiyecekler yiyerek de tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir