Uykusuz geceler için 6 bebek uyutma yöntemi

Annelerin en fazla sıkıntı duydukları konulardan biri de bebeğine nasıl bir uyku eğitimi vereceğidir. Bebeklerin uyku düzenlerinin oturması tüm anne ve babaların korkulu rüyasıdır. Gün gelir zombi gibi uykusuz işe gidersiniz gün gelir 6-7 uyuyunca 24 saat uyumuş gibi hissedersiniz. Uyku düzeni konusunda anneler hep bir çare aramaktadır. Önemle belirtmemiz gerekir ki okuduğunuz tüm kitaplar ve tavsiyeler her bebeğe uyuyacak değildir, bebeğinizi çok iyi tanıyor olmanız lazım. Bebeğinizi öncelikle dinlemeyi öğrenin o size zaten mesaj verecektir, bizde size naçizane 12 tane bebek uyutma yönteminden bahsedeceğiz.

6 Bebek Uyutma Yöntemi

Yarı kundak: Yeni doğan bebekler kendilerini boşlukta hissedebilir, bu yüzden yarı kundak yöntemi eski ama etkili bir yöntemdir. Neden yarım derseniz kalçasına zarar vermemek adına nefes alabilen bir pamuk tarzı bir bezle bebeğinizin ellerini çok sıkmadan bağlamak kollarını açıp kendisini uyandırmasına engel olacaktır.

Beslenme saatleri: Bebeğinizin beslenme saatlerini bir rutin haline dönüştürün, ne aşırı tok nede aç yatırın. Bunun kesin bir miktarı yok her çocukta farklı olabilir çünkü reflü vb. rahatsızlığı varsa aşır tokluk kusmasına ve uyanmasına sebep olabilir. Aç olması ya da uyumadan önce emmeyi red etmesi verimsiz bir uyukuya sebep olabilir. Yazının başında belirtiğimiz gibi bebeğinizi dinleyin.

bebekler nasıl uyutulur

Beyaz Gürültü (white noise): Çevrenizde fön makinası tavsiyesinde bulunan bir çok insan olabilir, işte bu beyaz gürültüdür. Anne karnında iç organlarda duyduğu seslere yakın olarak çıkan seslere beyaz gürültü olarak nitelendirilmektedir. Fön makinası, çamaşır makinası, araba motoru sesi vb. sesler için cep telefonlarında bir çok ücretsiz uyguluma vardır, bir çok bebeği sakinleştirmektedir.

Güvende olduğunu hissettirin: Bebeğinizi kesinlikle sırt üstü yatırmaya ve hafif yan şekilde yatırmaya özen gösterinizi. Yattığı şiltenin bebeğin içine gömülebileceği şekilde yumuşak olmaması, güvenli bir sertlikte olması
Şilteyi kaplayacağınız çarşafın şilteyi tam saracağından ve çıkmayacağından emin olmak Yatağında örtü, yastık, battaniye, tülbent, uyku arkadaşı, yatak savunucusu vb hiçbir şeyin bulunmaması, yatakta yalnızca bebek olmalı. Son olarak oda çok sıcak olmamalı ve bebeğiniz terlememelidir.

Gece ve gündüz ayrımını yapabilmeli: Uyku düzeninde en önemli faktörlerden biride gece ve gündüz ayrımıdır. Gece ve gündüz uyku saatleri birbirinden farklıdır. Bu sebeple gündüzleri aşırı derecede odayı karartmayınız. Bebeğiniz gece uyandığında yalnızca “gece” gibi davranmak gece/gündüz karışması diye deyim edilen vaziyeti daha ivedi atlatmasını sağlar. Gece uyandığında önünüzü görebileceğiniz kadar loş bir gece lambası ile alt değiştirme (sahiden gerekiyorsa) ve yeniden loş veya karanlık ortamda beslemeyi bitirip, fazla konuşmadan, pek göz teması kurmadan, onu heyecanlandırıp fazla stimüle etmeden ihtiyaçlarını karşılayıp geri yatırmanız daha uzun uyuması adına önemlidir.

Sinyalleri takip edin: Bebeğiniz normalde konuşamaz ama size her konuda sinyal gönderir. Açlık ağlaması farklıdır, ya da yorulduğunu gösteren gözlerini ovuşturmak, kulağını çekiştirmek, göz çevresindeki hafif kızarıklıklar oluşması gibi belirtilere dikkat edin ve ezberleyin. Bu belirtileri gördüğünüz an bebeğinizin uyku ritüelini başlatın.

Tracy Hogg yatır – kaldır yöntemi

12 bebek uyutma yöntemi

Anne ve babalar bebeklerinin düzenli ve uzun uyuması için her türlü yöntemi araştırmaktadırlar. Bir çok yöntem vardır ama en mantıklı olan Tracy Hogg yatır – kaldır yöntemidir. Tracy Hogg, uzun yıllar uyku meselesi yaşayan bebekler yardım etmiş bir bebek hemşiresidir. Bu deneyimlere dayanarak kurduğu uyku eğitimi sistemini anlatan kitabı dünyada milyonlarca kopya satmıştır. Uyku vakiti geldiğinde her vakit belli bir rutin uygulanmalıdır. Perdelerin kapanması, pijamaların giyilmesi, bebeği kucağınıza alarak sallanan sandalyede bir süre suskunca oturma gibi 5 dakikayı aşmayacak ve uyku saatinin geldiğini anlatan uygulamalar yapılabilir.

Yazını başında belirtiğimiz gibi bebeğinizi dinleyin hangisi daha uygunsa sizce o nu uygulayın, bebeğinizi biz ya da kitap yazarları değil siz tanıyorsunuz…

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir