Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri tüketmek yaygın hastalıkları önlemek için dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerdendir. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması doğrudan genel sağlığımızla ilgilidir. Genel sağlığımız da malum doğrudan yediklerimiz de ilgilidir.

Sağlığımızı sürdürebilmek için her şeyden önce iç ve dış düşmanlara karşı korumamız lazım. Dış düşmanlar; mikroplar yani virüsler, bakteriler, mantarlar ve toksinler, yabancı proteinler, yabancı toksik kimyasallardır. Vücudun iç düşmanlar ise içimizde gelişen ve sonradan kansere zemin hazırlayıp kanserle değişen hücresel değişmeler.

Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri tüketmek en önemli faktördür. Tabi ki tek başına yeterli değildir. Yeterince ve düzenli uyumak, stresi azaltacak şekilde hayatınızda ki stresi yönetmek, ellerinizi düzenli olarak yıkamak ve düzenli egzersiz yapmak bağışıklığınızı geliştirmenin diğer yolarıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besin Nelerdir?

Bağışıklık sistemi onu güçlü tutmak, sağlıklı yaşamanın da sağlıklı yaşlanmanın da vazgeçilmez unsurlarından biri. Meyve ve sebzelerden tutun çaylara ve baharatlara kadar bağışıklık sistemini güçlendiren besin ve yiyecek vardır. Vitaminler ve mineral içeren besinlerin tüketimi hayati önem içerir.

Proteinler; Hayvansal ve bitkisel proteinlerin hepsi kuvvetlidir. Et, yumurta, süt ürünleri hayvansal proteinlerdir. Bitkisel proteinlerse ise yani bakliyatların zengin yapısı sayesinde hücrelerimiz proteinlerle daha güçlenir ve hastalıklara karşı daha çok antikor üretme kapasitesine sahip olurlar.

Antioksidan; olan besinler yani daha çok sebze, daha çok meyve ve olabildiği kadar çok renkli ve taze meyve sebze tüketimi yüksek antioksidan kazandırır.

Hangi Yiyecekler Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinlerdir?

  1. Turunçgiller: Çoğu insan, soğuk algınlığı olduğunda anında gerekli vitaminleri düşünür. Virüsler ve grip belirtileriyle savaşmanın yanı sıra enerji verici özelliklerinden dolayı kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamak için harikadırlar. Greyfurt, portakal, limon ve misket limonu gibi turunçgiller, bağışıklığı güçlendirici özellikleri nedeniyle en temel ve en iyi bilinen vitamin olan C vitaminidir.
  2. Az yağlı yoğurt: Bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Az yağlı yoğurdun süpermarketlerde bulunması kolaydır ve bağışıklığı artıran faydaları için alışveriş listenize eklenmelidir. Az yağlı yoğurtlar D vitamini açısından yüksek bir ürün olarak üretilen ve satılan süt ürünleridir. Mümkünse evde yapılanı en sağlıklısıdır.
  3. Buğday tohumu: günlük temel besin maddelerinin iyi bir karışımını sağlar. Buğday tohumu, buğday tohumunun küçük görünebilen küçük bir parçasıdır, ancak birçok güçlü bağışıklık artırıcı özelliğe sahiptir.  Sadece çinko, B vitamini ve antioksidanlar gibi temel besinler açısından zengin olmakla kalmaz, buğday tohumu sağlıklı ve dengeli bir lif, protein ve sağlıklı yağ karışımı sunmasıyla önemli bağışıklık sistemini güçlendiren besindir.
  • Ispanak: antioksidanlarla dolu sebzedir. Ispanak sadece C vitamini açısından zengin değildir, aynı zamanda bağışıklık sisteminin gücünü artıran antioksidanlarla da yüklüdür. Bir bağışıklık sistemi güçlendirildiğinde, virüslerle daha çok savaşabilir. Ispanağın taze ve pişmemiş yenmesi tavsiye edilir.
  • Zerdeçal: antienflamatuvar özellikler açısından zengin zerdeçal, bağışıklık sisteminin bağışıklık düzenleyici kapasitesini artırmaya yardımcı olabilecek doğal bir baharattır. Tüm anti-enflamatuar vitaminler, mineraller, yiyecekler ve ürünlerin bağışıklık sistemini güçlendirmek için faydalı olduğu düşünülebilir. Bununla birlikte, zerdeçal gibi zengin ve güçlü iltihap önleyici özelliklere sahip olanları tüketmek daha önemli ve daha etkilidir.
  • Kivi: beyaz kan hücrelerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Kivi, folat, potasyum ve K ve C vitaminleri gibi birçok besin ve temel vitaminle dolu bir meyvedir.
  • Brokoli: Vücudunuzu enerjik ve sağlıklı tutmak için vitaminler günlük olarak tüketmeniz gereken temel bir besindir. Brokoli, bağışıklık sistemi için büyük güç kaynakları olduğu bilinen A, C ve E gibi vitaminlerle dolu önemli bağışıklık sistemini güçlendiren besin ve sebzedir.

Lifli olan sebze, meyve ve bakliyat tüketimi vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından genel sağlığımızı ve dolayısıyla bağışıklık sistemimizi güçlendiren çok önemli bir unsurdur. Tüm bu gıdaları kullanırken bunları bir ilaç olarak değil ama faydalı özelliklerinden yararlanmak için kullanmakta büyük fayda var. Dengeli ve kıvamında beslenme sağlık açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir