Kışın süprizi Nar Çayı ve faydaları

Nar çayı güzel kokusu ve tadıyla içmesi oldukça zevkli lezzetli bir çaydır. Sıhhat açısından da oldukça faydalı olan nar çayı yaşlısından gencine sıhhat dağıtan bir mucizevi içecektir. Kış aylarında bir çoğumuz hasta oluruz bilhassa çocukların bu gibi hastalıklardan yıpranmadan çıkabilmesi yada hiç yakalanmaması için çeşitli tedbirler alırız.

Nar çayı olan ana madde nar olan serinletici ve meyvemsi bir çaydır. Meyvenin kendisi ferahlatıcı, tatlı ve biraz acıdır. Yalnızca nar çayı olarak tüketildiğinde nar meyvesine oranla biraz tatsız olmasına karşın sağlık açısından oldukça tesirli yararlara sahiptir. Nar çayı grip gibi kış hastalıklarına iyi gelmekte sıcak sıcak içildiğinde boğazı yumuşatarak ağrıyı azaltmaktadır. İçindeki vitaminler sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği için hastalıklara karşı bizleri savunur.

Nar Çayı faydaları

Nar tanelerinin kuvvetli antioksidan nitelikleri barındırdığı iyi bilinmektedir. Antioksidanlar serbest köktenlerin sağlıklı hücrelere saldırarak vücuda zarar vermesini istinasız engellediği düşünülmektedir. Bolca C vitamini içermesi nedeniyle, gribal enfeksiyonların kendini iyiden iyiye göstermeye başladığı bugünlerde bolca tüketilmesinde yarar var. Ayrı olarak kalp sıhhatinden,kemik sıhhatine,kansere karşı savunmadan  bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar pek çok faydası olması nedeniyle, ister sade şekliyle ister çay yaparak bolca yemeli, ve çayını içmeliyiz.Hem mis gibi kokusu hemde tadıyla damak zevkimize hitap eden herkesin içebileceği nar çayı C vitamini açısından oldukça zengindir. Vücudumuzun daha bir çok ihtiyacı olan mineral ve vitamini içinde tutan nar vücudunuzun gereksinimlerini karşılar.

İşte kışın bu mucize NAR çayı tarifi;

Nar çayı sağladığı yararlarla oldukça sıhhatli bir meyve çayıdır. Bu çay hazırlanırken en dikkat edeceğimiz nokta taze nar meyvesinin çekirdeklerinin sıkılarak kullanılmasıdır. Piyasada toz şeklinde satılan nar çayları çok fazla yararlı olmamaktadır. Bu sebeple kendinizin hazırlaması önemlidir.

Malzemeler:

  • Yarım kilogram. taze sıkılmış nar suyu
  • 6-7 adet karanfil
  • 2 adet çubuk tarçın
  • Bir tutam toz zencefil

Hazırlanışı:

  1. Nar suyunu uygun bir tencereye alıp,karanfil  ve tarçınları da ilave ederek kaynamaya bırakın.
  2. 4-5 dakika kaynadıktan sonra ocaktan alıp,içerisine toz zencefil ilave ederek iyice karıştırıp servis yapın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir